Fyzioterapeutka a kickboxerka v jedné osobě. Seznamte se s naší Markétou

Ať už k naší Markétě Krejzlové chodíte na fyzio nebo ne, vězte, že je to žena mnoha talentů. Rozhýbat umí nejen zablokovaná záda, ale i soupeře v kickboxu, které se jí v poslední době daří úspěšně porážet. Markéta se za velmi krátkou dobu vypracovala na mistryni Evropy ve své váhové kategorii. Před časem se také přidala do našeho fyzio týmu a nyní přišel čas na seznamovací rozhovor.

Ahoj Markéto, začnu trochu obecně: Jak jsi došla k tomu, že spojíš svůj život s pohybem? Myslím tím Tvou současnou kombinaci kickboxu a práce fyzioterapeutky.

Když jsem se na gymplu rozmýšlela, kam na vysokou, výběr se hodně zúžil na obory týkající se sportu. Hodně mě lákala fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, ale to by znamenal odchod z Prahy. V té době už jsem v kickboxu závodila naplno, takže kvůli tréninkům se mi z Prahy nechtělo, a abych zůstala u kickboxu, vybrala jsem si fyzioterapii, která má u sportovců nezastupitelné místo.

Tvá závodní kariéra kickboxerky je dost dynamická. Za pár let ses vypracovala na mistryni Evropy ve své váhové kategorii. Co Tě hnalo a stále žene dopředu?

Baví mě to. Celkově mě baví ten pohyb, to jak je to náročné, jak fyzicky, tak mentálně, jak se na tréninku soustředím jen na danou věc a vše ostatní jde v tu chvíli z hlavy pryč. S posledními zápasy mě ale žene dopředu i obrovská podpora stran kamarádů, kolegů, známých, dokonce i mnoha pacientů na klinice, za to mockrát děkuji.

Když zrovna nerozhýbáváš lidi, kde a s kým trénuješ?

Trénuji v Tiger Teamu na Pankráci. Zde mám svého trenéra - Aloise Škeříka a sparring partnery. Dále se kondičně připravuji u Tomáše Karla ve Staca.

Foto: Josef Macháček

Jak vypadá tvoje celoroční příprava?

Makám stále na 100% 😀. Úplně si neumím dát volno… Když zrovna netrénuji kickbox, tak si vymyslím nějakou šílenost v podobě štafetového běhu nebo několikadenního přechodu hor s batohy na zádech. Jinak v gymu jsem víceméně každý den, kickbox mívám 4x týdně, silově-kondiční trénink 2x týdně a zbytek běh, ten tak 3x týdně.

Vzhledem k Tvým zkušenostem dobře víš, jaké pohybové problémy fightery tíží. Jaké to jsou nejčastěji?

Často se u fighterů setkávám s problémy s rameny, jindy to jsou ale třeba i kyčle, záda, je to individuální.

Jaké jsou nejčastější zranění figtherů?

Zlomené nosy (smích). Z mého okolí má třeba spousta fighterů operovaná zápěstí či předloktí, ze špatně daného úderu, kdy došlo ke zlomenině.

Foto: Josef Macháček

Jak s fightery pracuješ během svých terapií a jaké využíváš techniky?

Dle aktuálního problému většinou manuálně uvolním, co je potřeba a následně zvolím cviky, které by danému fighterovi vyhovovaly a byl by schopný si je sám odcvičit a zařadit do tréninku. Z technik si vybírám, které mi zrovna sedí na daný případ, je toho mnoho… myofascialní techniky, mobilizace, až celé koncepty. Využívám pomůcky jako fasciální nože, baňky, masážní pistole, flossbandy a mnoho dalšího.

Zraněním lze často předcházet. Co bys doporučila fighterům všech úrovní jako prevenci nejčastějších zranění?

Pracovat se svým tělem a naučit se vnímat na něm nějaká omezení, co tělo signalizuje. Nehasit problém na poslední chvíli, ale starat se o své tělo i mimo trénink. Občas je to na morál, ale to je to, co dělí profíka od amatéra, zůstane po tréninku ještě třeba těch 20 minut a zacvičí si kompenzaci na své slabé místo.

Foto: Josef Macháček

Co protahování po výkonu? Je to stejná ,,tabu” jako v mnoha jiných sportech? Všichni o tom mluví, ale málokdo (dejme tomu až na profíky) to opravdu dělá…

Nevím jak jinde, ale u nás jsem si ty “své koně” už pěkně vycvičila a naučila, že součástí tréninku je určitá mobilita a dynamický stretching před výkonem a něco jako cool down po tréninku. Sám trenér mi na to i v tréninku dává prostor a mohu říct, že to funguje a už se nestávají zbytečná zranění z nedostatečného rozcvičení.

Jedna otázka mimo řeč:

Jaké 3 fightery / fighterky bys doporučila sledovat pro inspiraci? Samozřejmě kromě Tebe. 😉

Neskutečného boxera Vasyliy Lomachenko, z české scény našeho MMA fightera Jiřího Procházku, z ženských fighterek pak třeba Anissa Meksen.

Děkujeme za rozhovor. Prozradíš nám na závěr, jaké máš cíle na příští rok?

Určitě nějaké profi kickboxerské zápasy, také bych chtěla prodlužovat své běžecké vzdálenosti a poznat, jak chutná ultra. A neustále se vzdělávat v oboru fyzioterapie a posouvat se dál.

Foto: Josef Macháček

Podívejte se na krátký dokument o Markétě ze série Šampionky - ženy v bojových umění od České televize.