Naše účast na reprezentačním soustředění mladých běžců středních a dlouhých tratí

Na podzim loňského roku vyrazil náš nutriční specialista Karel Tyrpekl a spoluzakladatel naší kliniky Honza Ján na mládežnické reprezentační soustředění mladých běžců, kteří se věnují převážně středním a dlouhým tratím. Společně s šéftrenérem běžecké sekce a reprezentačními trenéry jsme si pro náš krátký pobyt stanovili několik cílů

  1. Změřit, zda jsou atleti v kalorickém deficitu; 
  2. Naučit atlety pracovat s kalorickým tabulkami; 
  3. Zanalyzovat tělesné složení atletů;
  4. Představit mladým běžcům moderní trendy ve sportovní výživě;
  5. Zhodnotit vhodnost a složení stravy a navrhnout případně úpravy pro další soustředění.  

Hypotéza, se kterou jsme pracovali, byla, že většina mladých atletů se na soustředění dostávají do kalorického deficitu. Při redukčních dietách má kalorický deficit nezastupitelnou roli, ale u vrcholových sportovců se jedná o nežádoucí stav, který může způsobovat následující problémy: 

1. Snížený sportovní výkon

Kalorie jsou palivem pro svaly a celý organismus. Při kalorickém deficitu tělo nemá dostatek energie na intenzivní tréninky, což vede k únavě, horší regeneraci a snížení výkonu.

2. Ztráta svalové hmoty

Pokud tělo nedostává dostatek energie z potravy, začne využívat vlastní zásoby – nejen tuk, ale i svalovou tkáň. To je u sportovců nechtěné, protože síla a svalová hmota jsou klíčové pro výkon.

3. Horší regenerace a vyšší riziko zranění

Regenerace po intenzivním tréninku vyžaduje dostatek živin. Nedostatečný energetický příjem zpomaluje opravu svalů a zvyšuje riziko přetížení nebo zranění, například únavových zlomenin.

4. Hormonální nerovnováha

U mužů může deficit snížit hladinu testosteronu, což ovlivňuje sílu, regeneraci a svalový růst. U žen vede k poruchám menstruačního cyklu (tzv. relativní energetická nedostatečnost ve sportu – RED-S), což má vliv na zdraví kostí a celkovou výkonnost.

5. Oslabený imunitní systém

Kalorický deficit a nedostatek klíčových živin, jako jsou vitamíny a minerály, oslabují imunitu, což zvyšuje náchylnost k nemocem a prodlužuje dobu rekonvalescence.

6. Psychická únava a snížená koncentrace

Mozek potřebuje energii k optimálnímu fungování. Kalorický deficit může vést k podrážděnosti, snížené koncentraci a horší koordinaci, což může ovlivnit nejen výkon, ale i rozhodování během soutěže.

Na začátku našeho pobytu jsme se snažili všem sportovcům tyto negativní efekty krátce popsat a motivovat je k vybalancování kalorického příjmu a výdaje. K tomu jsme potřebovali proškolit atlety ve dvou základních věcech:

1. Jak si zapisovat přijaté kalorie pomocí aplikace Kalorické tabulky

2. Jak zjistit své aktivní kalorie za pomoci chytrých hodinek

Musíme přiznat, že jsme byli překvapeni profesionálním přístupem všech mladých atletů. Všichni účastníci soustředění si poctivě vážili jídlo, zapisovali hodnoty a co je hlavní, snažili se opravdu vyhnout kalorickému deficitu. Faktem potvrzujícím, že tato část našeho projektu dopadla nad očekávání je, že u žádného z atletů nedošlo k poklesu hmotnosti více než 0,5 kg, což je skvělý výsledek. 

Mimo kalorický deficit pak Karel Tyrpekl představil obsáhlou prezentaci o základech sportovní nutrice i pokročilých moderních trendech jako je continuous glucose monitoring, laktátový buffer nebo carbs loading. 

Myslíme si, že naše tři dny na soustředění přinesli hodně zajímavých informací mladým atletům i přítomným trenérům. Tématu nutrice a obecně zdravému sportovnímu rozvoji mladých sportovců se na naší klinice věnujeme již dlouho a takovéto vzdělávací akce vnímáme jako extrémně přínosné, neboť máme šanci již na začátku kariéry ovlivnit a nasměrovat atlety správným směrem a případně zachytit začínající problémy v oblasti výživy hned při jejich počátku. 

Jsme moc rádi za příležitost, kterou nám šéftrenér běhu Jan Pernica nabídl a budeme se těšit na další spolupráci. 

P.S. Samozřejmě jsme si nenechali ujít příležitost jít si zaběhnout na Vysočině, protože „Vysočina is new Šumava.“ 🙂