Recenze: Nové funkce watchOS 11 v Apple Watch

Po nedávné recenzi sportovního náramku Whoop jsme si pro vás připravili recenzi nových funkcí uvedených společností Apple v rámci aktualizace operačního systému pro chytré hodinky Apple Watch, a to konkrétně na verzi watchOS 11. Návaznost na recenzi náramku Whoop není ani zdaleka náhodná, protože představené funkce do určité míry dokážou suplovat některé z těch, které má uživatel k dispozici právě ve Whoop aplikaci na svém telefonu. Jiné nové funkce nové verze watchOS pak uživatel dokáže získat například při aktivním využívání aplikace Strava pro zaznamenávání sportovní aktivity.

Recenze je rozdělena do následujících sekcí:

  1. Přehled nových funkcí 
  2. Porovnání watchOS 11 s náramkem Whoop a metrikami dostupnými v aplikaci Strava
  3. Shrnutí

Přehled nových funkcí

Pro účely této recenze se zaměříme na dvě klíčové funkce zaměřené na aktivní životní styl a sport:

  • Monitoring životních funkcí
  • Tréninková zátěž

Monitoring životních funkcí

Apple Watch v sobě mají jedny z nejpokročilejších optických senzorů, které jsou v podobných zařízeních volně dostupné na trhu. V čem nicméně Apple do letošního roku výrazně zaostával byla schopnost s naměřenými daty z těch senzorů jakýmkoliv chytřejším způsobem pracovat a interpretovat je uživatelům v podobě konkrétní insightů o jejich zdraví. Toto se ve watchOS do výrazné míry mění právě skrze aplikaci Životní funkce přimo na hodinkách a nebo pak skrze stejnojmennou sekci v aplikaci Zdraví na iPhonu. Apple se zaměřuje na sledování vývoje následujících 5 metrik:

  • Tepová frekvence
  • Dechová frekvence
  • Teplota zápěstí
  • Saturace kyslíkem
  • Délka spánku

Sběr dat pro vyhodnocení probíhá během spánku a jednou z potenciálních nevýhod je tedy potřeba nosit Apple Watch na zápěstí dlouhodobě i přes noc. Každá z metrik je pak na denní bázi porovnávána s Obvyklým rozsahem, ve kterém se ta daná metrika pohybuje  v minulosti a v případě, že Apple Watch zaznamená výraznou odchylku od běžného rozsahu, uživatel je na tuto skutečnost upozorněn. Pokud pak taková podobná odchylka přetrvává, může to typicky upozornit na zárodky onemocnění organismu – je tedy dobré v takovém případě věnovat svému tělu zvýšenou pozornost a vyvarovat se přílišné fyzické aktivitě.

Obrázek vlevo: souhrnný pohled na životní funkce v aktuální den + pohled za uplynulých 6 dní; v tomto případě všechny ukazatele v daný den v normě
Obrázky uprostřed a vpravo: pohled na ukazatele dechové frekcence a délky spánku; oba ukazetele v daný den v normě; v horní části obrazovky zobrazen vývoj hodnot daného ukazatele za posledních 7 dní

Tréninková zátěž

Druhou z nově představených funkcí, tentokrát zaměřenou více do oblasti sportu, je monitoring tréninkové zátěže a sledování trendu vývoje zátěže v čase. Zátěž je dostupná pro každou aktivitu, které se propíše ve vašem iPhonu do aplikace Kondice – tedy ne nutně pouze pro aktivity naměřené přímo na Apple Watch, ale také pro aktivity zaznamenané například v aplikacích třetích stran, které jsou automaticky synchronizovány do vašeho telefonu. Jak je již pro Apple zvykem, v případě využití nativních Apple aplikací funguje i tato funkcionalita nejlépe – Konkrétně tedy při měření aktivity přímo přes nativní aplikaci Cvičení na Apple Watch potom zařízení odhadne tréninkovou zátěž automaticky a není tak potřeba výrazného zásahu v případě uživatele – v případě aktivit, které jsou více náročné na kardiovaskulární cyklus jako například běh nebo cyklistika, odvádí Apple při odhadu zátěže dobrou práci. V případě silových tréninků už je to o něco složitější. Uživatel má ale vždy možnost automaticky odhadnutou úroveň zátěže automaticky upravit.

Zátěž je hodnocena na škále od 1 do 10, které reprezentuje pociťované úsilí a která je dále rozdělena do 4 kategorií:

  • Snadné – úsilí 1-3
  • Střední – úsilí 4-6
  • Těžké – úsilí 7-8
  • Extrémní – úsilí 9-10


Obrázek vlevo: odhadnutá úroveň zátěže na konci aktivity; uživatel má možnost hodnotu upravit a nebo potvrdit a pokračovat s odhadem
Obrázek uprostřed: zaznamenaná hodnota je vidět v detailu aktivity a odtud lze případně i zpětně upravit
Obrázek vpravo: pohled na všechny aktivity uživatele včetně zaznamenané úrovně zátěže

Apple následně dle zaznamenaných dat vytváří přehled o trendu vývoje tréninkové zátěže v čas s primárním zaměřením na 7denní a 28denní zátěž. Primárním ukazatelem je pak právě porovnání těch dvou zátěží – tedy vyhodnocení průměrné zátěže za posledních 7 dní a porovnání s průměrnou zátěží za posledních 28 dní. Apple zároveň uživateli poskytuje základní indikace ohledně případných dopadů na celkovou fyzickou kondici – například pokud systém zaznamená pokles tréninkové zátěže oproti dlouhodobějšímu průměru a takový pokles by trval delší dobu, povede k celkovému snížení tělesné kondice.


Obrázek vlevo ukazuje trend tréninkové zátěže, který ukazuje, že je uživatel momentálně 31% pod průměrem posledních 28 dní
Obrázek uprostřed a vpravo ukazuje stejný graf obohacený o detailní pohled na životní funkce v daný den; obrázek uprostřed ukazuje všechny metriky v normě, obrázek vpravo pak ukazuje zvýšenou tepovou a dechovou frekvenci

Porovnání nových funkcí s ostatními aplikacemi / zařízeními

Výše popsané novinky ve watchOS 11 jsou velice podobné metrikám dostupným v jiných aplikacích. Konkrétně v případě monitoringu Životních funkcí jde o velice podobnou funkci jakou nabízí právě Whoop v sekci Health Monitor – i Whoop nabízí 5 metrik a indikaci, jestli se naměřené hodnoty pohybují v běžném rozsahu nebo jestli jsou hodnoty mimo tento rozsah a mohly by indikovat případné zdravotní obtíže. Výrazným nedostatkem Apple Watch je nicméně dle našeho názoru absence variability srdečního tepu (HRV – heart rate variability), která typicky může indikovat potenciální zdravotní problémy dříve než například samotná tepová frekvence. Tedy tedy Apple minimálně oproti Whoop lehce zaostává.


Porovnání pohledu na životní funkce v aplikaci Whoop (vlevo) a v aplikaci Zdraví na iPhone (vpravo). Apple nenabízí pohled na aktuální hodnoty napříč všemi metrikami zároveň, ale hodnoty je možné zobrazit zvlášť pro každou metriku. Na obrázku vidíme, že přesnost senzorů obou zařízení je velice podobná – v obou případech naměřena dechová frekvence 15,2 dechů za minutu

V případě Tréninkové zátěže se pak nabízí porovnání s relativní zátěží kalkulovanou v aplikaci Strava (Relative Effort). Ta opět nabízí prakticky identickou funkci v podobě automatického posouzení relativní zátěže pro každou zaznamenanou aktivitu a následně sledování trendu vývoje celkové zátěže v čase. Apple se soustředí na klouzavou periodu 7 dní, zatímco Strava monitoruje vždy zátěž zaznamenanou pro každý kalendářní týden. 


Porovnání trendu Tréninkové zátěže v aplikaci Kondice na iPhone a pohledu na Relative Effort v aplikaci Strava. Porovnání obou grafů nám ztěžuje fakt, že Apple zobrazuje ve výchozím pohledu poslední měsíc, zatímco Strava pouze týden. I tak je vidět, že trend je v obou aplikacích podobný – tedy klesající.

Shrnutí

Při našem testování jsme nezaznamenali zásadní rozdíly v naměřených hodnotách mezi jednotlivými aplikacemi – v případě monitoringu životních funkcí se nejedná o žádné velké překvapení, protože jak už bylo uvedeno v úvodu recenze, optické senzory, kterými osazuje Apple Watch své chytré hodinky jsou jedny z nejlepších, které je na trhu aktuálně možné najít. Je vidět, že Apple výrazně zapracoval i na celkové schopnosti interpretovat data a nabízet uživatelům shrnutí toho nejdůležitějšího. V případě tréninkové zátěže jsme byli velice mile překvapeni přesností automatického posouzení zátěže v případě měření přes aplikaci Cvičení – nebylo mnoho případů, kdy bychom pocítili potřebu odhad jakýmkoliv způsobem upravovat.

Znamená to, že Apple Watch se s příchodem watchOS 11 staly ultimátním sportovním trackerem? Záleží pro koho. Novými funkcemi se Apple vyšvihnul na přední pozice mezi aplikacemi / zařízeními pro běžnou populaci, která se chce starat o své tělo a chce sledovat případné varovné signály, ale stále sportuje spíše v nižší intenzitě a sleduje především základní fyzické ukazatele. Pro aktivní sportovce pak Apple Watch poskytnou pouze základní přehled, který beze sporu určitou hodnotu má, ale má stále mezery. Toto ale není kritikou Applu a jde spíš o potvrzení definice toho, čím Apple Watch jsou – chytrými hodinkami, které zároveň slouží jako velice kvalitní sport tracker nyní obohacený o důležité monitorovací funkce. A pro tento účel jsou Apple Watch perfektní. Nejde ale o specializované zařízení zaměřené na aktivní a profesionální sportovce – takoví uživatelé určitě dokáží benefitovat z funkcí, které jim Apple Watch nabízí, ale pro trénink sáhnou spíše pro zařízení, které je zaměřeno primárně na sport a nebo Apple Watch doplní například Whoop náramkem.