Úvodem
Mohl bys nám prosím na úvod představit svůj profesní příběh? Jak ses dostal k ortopedii a práci s vrcholovými sportovci?
Už během studií medicíny jsem věděl, že chci pracovat s pohybovým aparátem. Tehdy jsem se ještě rozhodoval mezi ortopedií a rehabilitačním lékařstvím. Nakonec mě charakter práce a dynamika v ortopedii přesvědčily. Po nástupu do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jsem se brzy začal specializovat na oblasti s přesahem do rehabilitace, jako jsou kurzy fyzioterapie, myoskeletární sonografie a akupunktury. Tyto znalosti jsem hned využíval při práci s mými spoluhráči z amerického fotbalu (Prague Black Panthers), kde jsem získával své první praktické zkušenosti. Postupně se k tomu přidávaly další sporty.
Co Tě přivedlo do týmu Body Solution Clinic a čím se tvoje práce u nás odlišuje od jiných klinik?
Na Body Solution Clinic mě oslovil komplexní přístup k péči o klienty a sportovce na velmi vysoké úrovni. Oceňuji také úzkou spolupráci mezi lékaři a fyzioterapeuty, což mi umožňuje denně konzultovat případy, provádět kontrolní ultrazvuky a nastavovat terapeutické plány. Tato týmová práce zajišťuje, že se klienti mohou co nejdříve vrátit do plného zdraví, což mě skutečně baví. A samozřejmě tu mám možnost se stále učit od kolegů, jako je naše hlavní lékařka MUDr. Karolína Velebová.
O sportovních zraněních
S jakými typy zranění se u sportovců setkáváš nejčastěji? Které sporty ,,servisuješ” nejčastěji?
Od 15 let jsem hrál americký fotbal na nejvyšší úrovni, a to byl také první tým, který jsem „servisoval“. Aktuálně se starám o týmy Prague Black Panthers (mistry rakouské ligy 2024), Prague Lions, volejbalový tým Odolená Voda, tým Rainders MMA a klub Renzo Gracie Prague. Mezi nejčastější zranění patří svalové ruptury, tendinopatie (zranění šlach), zranění kolen, kotníků a ramen.
Všímáš si v poslední době nějakých trendů v typu zranění, třeba u mladších sportovců nebo kvůli intenzivnímu tréninku?
Ano, určitě. Dříve jsem se s únavovými zlomeninami (stress fractures) setkával jen zřídka, ale teď je vidím na ambulanci minimálně jednou týdně. Tyto zlomeniny vznikají nejčastěji při přetížení, například při zvýšení objemu tréninku, změně povrchu, techniky nebo nevhodné obuvi. Jsou typické zejména pro běžce, ale objevují se i u jiných sportovců.
Existují zranění, která jsou typická jen pro vrcholové sportovce? A pokud ano, jak se liší jejich léčba od běžné populace?
Každý sport má svá specifická zranění, ale nelze říci, že by některá byla výhradně jen u vrcholových sportovců. Na práci se sportovci si cením jejich disciplíny a ochoty spolupracovat, což výrazně přispívá k rychlejšímu a efektivnějšímu uzdravení.
Prevence a doporučení
Jaké nejčastější chyby dělají sportovci v prevenci zranění?
Jednou z nejčastějších chyb je přetrénování, které významně zvyšuje riziko úrazů.
Mohl bys našim čtenářům doporučit několik základních tipů na prevenci sportovních zranění?
Důležitý je dostatek kvalitního spánku, aktivní regenerace a vyvážená strava, ideálně doplněná o omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Každý sportovec by měl mít svého trenéra nebo fyzioterapeuta, který pravidelně vyhodnotí jeho stav a upraví tréninkový či rehabilitační plán.
Jakou roli podle tebe hraje fyzioterapie a pravidelná regenerace v prevenci a léčbě zranění?
Fyzioterapie by měla být součástí pravidelné péče, zejména u vrcholových sportovců. Klíčová je také komunikace mezi lékařem, fyzioterapeutem, silovým trenérem a hlavním trenérem. Pokud tohle dobře funguje, lze předejít řadě zranění způsobených zmiňovaným přetížením.
Moderní postupy v ortopedii
Využíváš na klinice nějaké nové technologie nebo postupy, které usnadňují diagnostiku a léčbu pohybového aparátu? Nedávno jsi mi léčil natržený stehenní sval, což není nikterak vážné zranění, ale zaujalo mě doporučení na specifická cvičení ještě ve fázi hojení.
V Body Solution Clinic využívám ultrazvuk denně, a většina obstřiků je prováděna cíleně pod jeho kontrolou. Místo běžných kortikoidů, které nejsou vždy vhodné pro sportovce, preferujeme deriváty kolagenu a fytoterapeutické produkty. Ty mají výborné výsledky a minimální nežádoucí účinky. Klademe důraz na aktivní přístup k léčbě, což zahrnuje doporučení specifických cviků už během fáze hojení, aby bylo zajištěno optimální zotavení a rychlý návrat k plné funkčnosti.
Jsou v ortopedii nějaké nové objevy nebo trendy, které by mohly změnit přístup k léčbě zranění?
Terapie kmenovými buňkami je jedním z trendů, který by v budoucnu mohl zásadně zrychlit proces hojení.
Pohled do budoucnosti a osobní zkušenosti
Co tě na práci s vrcholovými sportovci nejvíc baví a co je naopak nejnáročnější?
Baví mě, když je pacient aktivní součástí terapeutického procesu a důvěřuje mi natolik, že dodržuje navržený plán. U sportovců tohle většinou není problém, spíše je potřeba je brzdit a nastavovat realistická očekávání.
Měl jsi někdy případ, na který jsi obzvlášť hrdý, nebo na který vzpomínáš jako na velkou výzvu?
Nemohu si teď vzpomenout na konkrétní případ, ale obecně mě vždy nejvíce baví a motivují složité výzvy. Čím náročnější úkol, tím větší je to pro mě příležitost se posunout dál a zlepšit své schopnosti. Na své práci si cením toho, že mám možnost se neustále zdokonalovat, a jsem hrdý na to, že ji vykonávám s maximálním nasazením a důrazem na kvalitu.
Jak se podle tebe bude ortopedie vyvíjet v příštích letech? Vidíš nějaký potenciál pro ještě větší propojení s fyzioterapií?
Budoucnost sportovní medicíny vidím především v ještě větší integraci ortopedie, rehabilitace, sportovní medicíny a výživy.
Závěrem
Máš na závěr nějaké poselství nebo doporučení pro naše čtenáře, kteří chtějí udržet své pohybové zdraví v co nejlepší kondici?
Pečujte o své tělo komplexně – dostatek spánku, pravidelný pohyb a regenerace, vyvážená strava a spolupráce s odborníky vám pomůže udržet se ve formě a předejít tak zraněním.